субота, 29 березня 2014 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДЕВЯНОСТО ШОСТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ДЕВЯНОСТО ШОСТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ
 

ЗЕЛЕНА СТІНКАурочище Тальнівського району.

Розташоване на правому березі Гірського Тікича вище Папужинець. Зелену стінку утворюють зелень дерев та стрімкі мальовничі скелі. Колись там було поселення. Від цього й назва місцевості – Зелена Стінка. Це одне з наймальовничіших місць в Тальнівському районі. На урвистих крутосхилах в 1963 році знайдено знаряддя з кремнію епохи неоліту.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДЕВЯНОСТО ПЯТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ДЕВЯНОСТО ПЯТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ



ВЕРШИНА-ЗГАРСЬКАсело Драбівського району. Розташоване за 12 км від районного центру. Час заснування відноситься до 17 століття, коли перші поселенці, вибравши місце для забудови житла, вирубували дерева, гілляки спалювали, а на підготовленій в такий спосіб ділянці, будувалися  на згарищі, на спаленому, вигорілому місці. За переказами, перші поселенці для забудови житла вибрали невелике підвищення – „вершину”, на якій і розпочали підготовчі роботи для забудови поселення.  А оскільки ця вершина, тобто та частина, яка йшла під забудову, згоріла, то й поселення почали називати – Вершина-Згарська, або „згоріла вершина”. Друге припущення щодо походження назви осади, що село забудоване на згорілому місці у верхній частині річки Згар.

пʼятниця, 21 березня 2014 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО Цікава топонімія Черкащини

Володимир ГОНЧАРЕНКО
Цікава топонімія Черкащини



ВЕРХНЯЧКАселище Христинівського району.
Первісна назва Яворовець. Розташоване у верхів’ї  річки Уманки (басейн Південного Бугу), за 5 км на північний схід від районного центру та залізничної станції Христинівка. Назва селища походить від місця розташування – у верхів’ї річки Уманки, тобто верхнє по річці поселення.
Територія сучасної Верхнячки була заселена людьми ще з 4 тисячоліття до н. е. Про це свідчать виявлені тут залишки поселень трипільської, білогрудівської та черняхівської культур. Заснована Верхнячка наприкінці 16 – початку 17 століття й називалася тоді Яворовцем. Ця первісна назва селища утворилася від назви дерева „явір”, яких доволі проростало в цій місцевості і з якого навіть будували житлові приміщення, хати, повітки, клуні тощо.
Перша документальна згадка про Верхнячку належить до 1646 року, коли польський магнат Калиновський віддав її у заставу разом з іншими селами за 1,5 тисячі злотих. 1664 року тут було 23 дими (двори), що платили податки. 1726 року Верхнячка перейшла у володіння польського магната Потоцького.
1768 року тут налічувалося 81 двір, а через 25 років – 141 кріпацьке господарство і 839 жителів. 1812 року у Потоцьких це село купив Ясинський. Село швидко почало зростати після того, як поміщик Ясинський 1845 року збудував тут цукроварню.
1859 року на цукроварні встановили паровий двигун. 1864 року в селі вже проживало 1381 особа. 1889 року у Верхнячці приватні підприємці з комерційною метою утворили селекційну станцію. 1902-1907 село стає центром Верхняцької волості. 1916 рік цукрозавод у Верхнячці належав австрійському капіталістові Дитріху, який утворив тут акціонерне товариство на паях з основним капіталом 600 тисяч карбованців.
1923-1927 Верхнячка – районний центр, потім увійшов до складу Христинівського району. 1 травня 1925 року на території цукрозаводу відкрито пам’ятник В. І. Леніну. Верхнячська дослідно-селекційна станція – одне з найстаріших дослідних підприємств України. 8 квітня 1971 року голові правління місцевого колгоспу „Росія”  Ф. Г. Береговому присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

четвер, 20 березня 2014 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО Цікава топонімія Черкащини

Володимир ГОНЧАРЕНКО
Цікава топонімія Черкащини



ТАШЛИК – село Смілянського району.

Розташоване за 35 км на південний захід від м. Сміли та за 4 км від залізничної станції Сердюківки. Назва села походить від гідроніма – однойменної річки Ташлик. За переказами, перші поселенці з’явилися в урочищі Дениси. Ташлик – слово татарське і означає „кам’янисті грунти”,  „кам’янисті місця”. Назва походить від тюркського слова „тане” – „камінь”, тобто кам’яниста місцевість. А слово „гнилий” у назві річки відображає слабку проточність води, яка місцями застоюється і „загниває”.
В Україні чимало річок носять подібну назву. В басейні річок Синюхи і Тясьмина  можна знайти річку  Плетений Ташлик, Чорний Ташлик, два Сухих Ташлики і нарешті Гнилий Ташлик, який впадає в Тясьмин.
В історичних документах знаходимо запис: „У 1843 році підприємці К. Яхненко і Ф. Симиренко спорудили перший в Україні механічний пісково-рафінадний завод у Ташлику, неподалік Сміли”. В березні 1920 року у селі засновано перше товариство спільного обробітку землі – ТСОЗ  „Червоний плуг”.  А в 1924 році створюються ще два  ТСОЗи  - „Червоний плугатар” і „Зірка”. На початку 1926 року ці товариства об’єдналися  в сільськогосподарську артіль „Нива”, яку в 1931 році було перейменовано в артіль ім. 14-річчя Жовтня.

 

Володимир ГОНЧАРЕНКО Цікава топонімія Черкащини

Володимир ГОНЧАРЕНКО
Цікава топонімія Черкащини



СКЕЛІВКА – хутір Чигиринського району. Засноване в кінці 19 століття, після реформи 1861 року. Розташоване на скелястій місцевості  з кам’яними брилами та крутими схилами. Звідси й назва – Скелівка.
Від зелені дерев та стрімких мальовничих скель, поблизу яких воно розташоване, отримало свою назву село.




вівторок, 4 березня 2014 р.

Володимир Гончаренко Цікава топонімія ЧеркащинИ




 Володимир Гончаренко
Цікава топонімія ЧеркащинИ

СКАЛИВАТКА – село Звенигородського району.
Село засновано у 18 столітті. Ця назва починає бути зрозумілою для тих, хто  побував у селі. Кам’яні виходи із земної кори.
Крутими кам’янистими схилами, великими каменями село відрізняється від багатьох інших.
Ці кам’яні схили люди називають скалами. Від цих „скал” і пішла назва Скаливатка. Суфікс –ватк(а) вказує на присутність тут великої кількості  скелястих порід у цій місцевості.