четвер, 3 жовтня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ШОСТИЙ ТОПОНІМІВ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ШОСТИЙ ТОПОНІМІВ




НОВА ГРЕБЛЯсело Золотоніського району. Розташоване на Супої. Засноване в першій чверті 18 століття бунчуковим товаришем Василем Томарою на купленій ним землі.

Поетична  назва села відбиває географічні особливості місцевості. На низовині річкової долини перші поселенці насипали греблю. Звідси й назва села. Означення „нова” додано до „греблі”, щоб відрізнити нову греблю від старої, що була неподалік.

Уже в 1729 році  Нова Гребля значилася, як село. Такі назви сіл зустрічаються у Вінницькій, Київській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій та Чернігівській областях, у тому числі й на Черкащині. Є також Стара Гребля на Житомирщині, села Греблі, зокрема у Христинівському та Жашківському районах Черкащини.

Немало є на Україні населених пунктів із складними назвами. Наприклад, Кобринова Гребля у Тальнівському районі, що вказує на належність об’єкта власникові. Таке розмаїття  назв із словом гребля не випадкове. Адже гребля в селі – це важлива частина шляхів сполучення. Без неї важко обійтися мешканцям сіл. Тому в тих селах, де греблі відіграли особливо важливу роль, ними називали й самі села.

Немає коментарів:

Дописати коментар