понеділок, 14 квітня 2014 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК СОТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК СОТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ



Великий Хутір – село Драбівського району. Розташоване на річці Золотоношці, притоці Дніпра, за 8 км від районного центру. Перша згадка про Великий Хутір припадає на 1691 рік.
Назва Великий Хутір – подвійний топонім – утворилася від двох слів „великий” і „хутір”. Назву великий додали на означення того, що він порівняно більший за інші хутори, що знаходяться поруч.
Таке моделювання назв населених пунктів з додаванням прикметників „великий” чи „малий” часто зустрічається у нашій топоніміці. Люди знаходили найпростішу ознаку, яка б відрізняла один населений пункт від іншого.
1766 року в с. Великий Хутір на землях кантакузівських маєтностей царський  уряд поселив колоністів – вихідців з „румунського народу” (волохів, болгар). Комісаром був призначений наглядач маєтностей Микита Ашанін. Через деякий час колоністів закріпачили і примусили відробляти казенну панщину. Це викликало у поселенців незадоволення. Їх боротьбою керував І. Купа.
1775 року Катерина Друга віддала Великий Хутір і його людей „со всеми принадлежностями” у володіння графа П. В. Завадовського. Останній же 1786 року переселив болгар і волохів на Катеринославщину. В селі залишилося 77 „польових вихідців, називаемых бойками”. Вони через деякий час змішалися з місцевим населенням.

Іноді на назву хутора накладалися певні ознаки: розташування хутора, розмір, особливості природи. Так, Хутір-Хмільна, засновано у другій половині ХVІІ століття в місцевості, де ріс буйний хміль. Від цього хмелю і друга частина назви, як уточнення, що хутір виник біля зарослів цієї виткої багаторічної рослини родини шовковицевих, деякі види якої використовують у пивоварінні, при виготовленні самогонки.

Немає коментарів:

Дописати коментар