пʼятниця, 20 грудня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК СОРОК ПЯТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК СОРОК ПЯТИЙ ЦІКАВОЇ ТОПОНІМІЇ ЧЕРКАЩИНИ



ЦІ ПРЕКРАСНІ СЛОБОДИ І СЛОБІДКИ




Хутори або села, які отримували пільги на певний період за домовленістю з землевласником, називалися слободами. Це були поселення в Київській Русі, на Україні в Х1-ХУ111 століттях, жителі яких тимчасово звільнялися від феодальних повинностей і податків, або частина міста, квартал, де жили люди однієї професії, національності і т. ін. Невеликі Слободи називалися Слобідками. Багато таких слобод і слобідок існувало й у нашому краї.

Збереглося це слово і в назвах поселень. Донині існують Бубнівська Слобідка Золотонішського, Вільшана-Слобідка та Корожова Слобода Уманського і Червона Слобода Черкаського районів.



БУБНІВСЬКА СЛОБІДКА – с. Золотоніського району. Лежить у долині Дніпра, за 40 км від районного центру, за 9 км від залізничної станції Гладківщина. Уперше село згадується в 40-х роках 17 століття. Занесене воно на карті Г.Л. де Боплана (1650). Назва вказує на те, що першими поселенцями тут були вихідці з містечка Бубнова.

За іншою версією в основі назви лежить два слова: прізвище Бубнов, яке наклалося на назву села, і „слобідка”, на означення того, що поселення свого часу було звільнене на 20 років від податків. І почало називатися „Слобідкою”, тобто „вільним”. Разом ці слова дали назву селу – Бубнова Слобідка. Це означає, що ця  „Слобідка” була колись заснована першим поселенцем козаком Бубновим. 1666 року його жителі приєдналися до повстання Переяславського полку. 1693 року козаки на чолі з сотником Денисом Деркачем хоробро билися з татарами на річці Кодимі у складі тритисячного загону Семена Палія, наступного року разом з 20-ти тисячним козацьким загоном на Білгородщині.

1905 року в Бубновій Слобідці відбулися селянські виступи проти поміщиків. 568 жителів села захищали Батьківщину від німецько-фашистських загарбників, з них 213 нагороджено орденами й медалями. В пам’ять про 312 загиблих односельців встановлено пам’ятник. На околиці села збереглося городище періоду Київської Русі.


Немає коментарів:

Дописати коментар