субота, 7 лютого 2015 р.

ВОЛОДИМИР ГОНЧАРЕНКО ВІДКРИЙ ДЛЯ СЕБЕ СВІТ ЧЕРКАЩИНИ

ВОЛОДИМИР ГОНЧАРЕНКО
ВІДКРИЙ ДЛЯ СЕБЕ СВІТ ЧЕРКАЩИНИ

ЗАЛЕВКИ – село Смілянського району. Розташоване за  8 км від районного центру та 10 км від залізничної вузлової станції ім. Т. Г. Шевченка. На городищі в селі Залевки знайдено скарб бронзових речей та прикрас. Він свідчить про появу майнової нерівності серед тогочасного населення. І вказує на те, що в цих місцях залишилися сліди  бронзово-ливарної промисловості.

Неподалік від села Залевки відкрито рештки поселення мідного віку, городище доби бронзи та кургани скіфських часів, скарб сарматських золотих речей, поселення зарубинецької та черняхівської культур.
Назва села походить від іншомовного слова  залев”. це слово перенесене в українську мову  з польської і означає „розлив річки”,  „повінь”, „заплава”, ”місцевість, залита водою”, ”залите”,”залевте”. Низовина, що заливається
„залевки” – це місцина, заселена тими, хто тікав за „левки”, за „левади”, тобто за межі фортеці.
Фортеця знаходилася у південно-східній частині Сміли, в районі старого польського цвинтаря, на крутому березі Тясьмина. Існують й інші думки щодо походженя назви села. За цією версією назва походить від ливарного виробництва, що існувало на цих землях ще з давніх часів бронзо-ливарних промислів. Нібито місце, де розташовувалося ливарне виробництво за місцевою вимовою називали „левками”, тобто корочена назва ливарного виробництва – левки від слова лити. А тих, хто працював на ливарному виробництво, його працівників тобто ливарників називали просто левками, ливарниками. Тут  беруть до уваги  слово „заливати” у форми розплавлений метал. Час заснування відносять до 16 століття.

Немає коментарів:

Дописати коментар