субота, 7 лютого 2015 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО МІСТА І СЕЛА ЧЕРКАЩИНИ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
МІСТА І СЕЛА ЧЕРКАЩИНИ



ЗАЛІСЬКЕ  (до другої половини 18 ст. – Юзефівка) – село Тальнівського району. Розташоване на невеличкій річці Машкиболоті (притока Гірського Тікича), за 18 км на північ від районного центру і 20 км  від залізничної станції Тальне. Село засноване в другій половині 15 століття. На старому цвинтарі зберігся хрест з датою смерті колишнього мешканця села – 1618 року.

Село засноване трьома козацькими родинами, що вибрали місце за лісом, аби не попадати на очі татарам, оскільки поруч проходив Чорний шлях. Шлях переходив через річку, що розливалася в тому місці, де зараз верхній сільський ставок.
Татари примушували полонених  підносити дубові колоди і робити місток, щоб можна було переправитися на протилежний бік річки. Пізніше при будівництві ставка часто знаходили колоди. Згодом на тому місці стала корчма.
Село спочатку мало вигляд окремих хуторів. Судячи з прізвищ, що й нині можна зустріти в селі та з того, що один з кутків називається Коломіївщина, можна зробити висновок, що досить значну частину першого поселення складали вихідці із західних областей України до Пінських боліт включно, а також вихідці з Смілянщини.
Перша письмова згадка  про село датується 1760 роком, коли воно було власністю Франца Потоцького. 1767 року було збудовано дерев’яну церкву при священику Йосипові Сокальському.
В першій половині 19 століття перейменоване на Юзефівку на честь посесора Юзефа Владчевського, а потім знову його перейменували ніби в честь другого посесора Заліського.
В 1848 році відбулися селянські заворушення, які були жорстоко придушені польськими військами. 1862 року селяни знову повстали. В 1912 році в ньому мешкало 2672 жителі. Діяла церква, приходська школа.
В 1930 році створено 4 колгоспи. 1931 їх об’єднали в два. Вилучення хліба й продуктів призвело до жахливого голоду, від якого 1933 року померло понад 1100 мешканців села. Поблизу села виявлено залишки одного поселення трипільської та двох – черняхівської культур.

Немає коментарів:

Дописати коментар