пʼятниця, 19 червня 2015 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО СПІШІТЬ ДОБРО ТВОРИТЬ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
СПІШІТЬ ДОБРО ТВОРИТЬ


ЗОЛОТОНОША – місто обласного підпорядкування. Розташоване на річці Золотоношці (ліва притока Дніпра), на залізничній лінії Москва - Одеса та на перехресті  шосейних асфальтованих шляхів Київ-Кременчук і Черкаси-Київ. Відстань до Черкас – 30 км.
На території та на околицях Золотоноші знайдено кам’яні знаряддя праці доби  бронзи, могильники зарубинецької та поселення черняхівської культури, а також городище періоду Київської Русі.
Перша письмова згадка про місто датується 1576 роком в заповіті князя  Б. Корецького. В документах 1616 року Золотоноша згадується як місто, обнесене валом, у якому щотижня відбувалися торги і щороку ярмарки. У 20-х роках  17-го століття входила до складу маєтностей князя І. Вишневецького.
Розповідають, що в той час тут був укріплений замок, де князь збирав податки і перетворював їх у золото. Звідси золоті монети відправлялися водою на правий берег в городок Мошну (Мошни).
Достовірнішим є те, що місто одержало назву, яка походить від однойменної річки, яка колись мала чисту прозору воду і піщане дно, що на сонці вигравало, як золото. Здавалося, що вода виблискує золотом. Ця назва викликала  ряд „золотих легенд”. За першою, у річці затоплено татарські човни з золотом.
Назву перенесено з річки на місто. І почало воно зватися Золотоношею. Піщане дно Золотоношки сяє, мов золото від домішки слюди золотавої барви.
А ще до цього місто мало ймення Глинщина, від прізвища князя В. Глинського. За М. О. Максимовичем – Золотоноша була пунктом збирання податків  князя І. Вишневецького, що їх сюди приносили переважно золотом. Звідси й назва міста – Золотоноша.

Немає коментарів:

Дописати коментар