вівторок, 8 березня 2016 р.

Володимир Гончаренко ТВОЯ БАТЬКІВЩИНА В РАЮ

Володимир Гончаренко
ТВОЯ БАТЬКІВЩИНА В РАЮ


КОНЕЛЬСЬКІ ХУТОРИ – Жашківського району.
Розташовані на берегах річки Конелки. Поселення відомі з другої половини 17 століття, як окремі одноосібні господарства, які виникали на вільних землях на обох берегах річки Конелки і утворили хутори. Назва – від місця розташування хуторів – поблизу річки Конелки. Звідси й Конельські хутори.
Поблизу річки Гірський Тікич розташоване і село Коритня Монастирищенського району. А тому назву села виводять від слова „корито”, яке часто вживається у значенні „русло річки”. Село утворилося з хуторів наприкінці XVIII ст. і спочатку називалося Коритнянські Хутори.

КОРИТНЯ – село Монастирищенського району.
Розташоване  за 18 км  на північний захід від районного центру та 10 км  від залізничної станції Монастирище. Поблизу села протікає річка Гірський Тікич. А тому назву села виводять від слова „корито”, яке часто вживається у значенні  „русло річки”.
Село утворилося з хуторів наприкінці 18 століття. Спочатку воно називалося Коритнянськими хуторами.
В роки Великої Вітчизняної війни в Коритні діяли  підпільна група, очолювана П. П. Янишевським та підпільна комсомольська організація під керівництвом М. П. Прудиуса.
За досягнення у праці 58 трудівників села відзначено орденами і медалями. Телятниці П. Ф. Лазаренко присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці. Уродженцем  села є український поет  З. В. Гончарук .

МАЛИЙ РЖАВЕЦЬ – село Канівського району.
Розташоване неподалік річки Росави. „Ржавець” – це іржава річка, іржаве болото. Справді в деяких місцях на берегах Росави біля с. Малого Ржавця помітні нальоти ржавчини. Слово „малий” додавали, щоб розрізнити це село, менше за розмірами, від його  тезки Великого Ржавця (на правому березі). Згодом вирішили позбавитися паралелізму в цих назвах перейменуванням  Великого Ржавця у Полствин.

ВЕЛИКИЙ РЖАВЕЦЬсело Канівського району.
Мало кілька назв – Ржавець, Повстин (нині Полствин). Розташоване на річці Росаві, за 16 км від райцентру, за 25 від залізничної станції Таганча. В історичних документах село вперше згадується у 15 столітті. А точніше близько 1455 року, коли Київський князь Олелько Володимирович пожалував „це місто в полі на Росаві” своєму вірному слузі Олехну Сохновичу.  Із смертю  останнього чоловічого представника  цього роду, володіння Олехновичів були поділені між двома сестрами – 1498 рік. Великий Ржавець дістався Орині Сеньковій Суданській (Архів Пісоченський, стор. 400-401).
Назва походить від червонувато-бурого забарвлення води в річці поблизу села, а тому й селу дали назву від цієї, схожої на ржавчину, води – Великий Ржавець або просто Ржавець. У першій половині 19 століття у Великому Ржавці відкрився філіал таганчанської мануфактури. Де окрім фарбування готового сукна (повсті), доводили його до високої кондиції. Ще й заготовляли вовну, чесали її та готували пряжу. Отже, переважна  більшість мешканців села займалася виробництвом сукна. Від слова „повсть” пішла друга назва села Полствин.
Тривалий час назви Великий Ржавець і  Полствин вживалися паралельно. У роки Великої Вітчизняної війни в селі діяла підпільна група на чолі з учителем місцевої школи С. П. Хорольським. У липні 1943 року група влилася до партизанського загону  К. К. Солодченка. За героїзм і мужність, виявлені на фронтах війни 222 жителі села нагороджені орденами і медалями, у тому числі 12 за участь у партизанському русі. У Великому Ржавці, нині Полствині виявлено поселення трипільської культури та городище часів Київської Русі.

ПОТОКИ село Катеринопільського району.
Ще називалося Мацевичова. Розташоване на правому березі річки Великої Висі, притоки річки Синюхи (басейн Південного Бугу), за 27 км від районного центру.
Перша згадка про село в документах належить до середини 18 століття. Л. Похилевич виводить походження назви Потоки від слова „потік” у формі множини – Потоки.
Перша назва – Мацевичове (від прізвища) вказує на означення місцевості, в даному випадку урочища Мацевичове, де з часом розташувався хутір під такою ж назвою, а далі й село, яке змінило свою назву на Потоки.

ТЕКУЧА – село Уманського району.
Розташоване на берегах  річки Ятрані та її притоки Текучої, за 25 км на південний схід від районного центру і залізничної станції Умань, за 10 км від автошляху Київ - Одеса. Село відоме з першої половини 18 століття. На території та поблизу  села  виявлено залишки  9 поселень, з низ 3 - трипільської культури, 2 – доби бронзи і  4 – черняхівської культури. Назва поселення виводиться від гідроніма – річки Текучої. За швидкоплиність течії в цьому місці.

РУДКА – село Маньківського району. Заселення осади відносять до середини 18 століття. Рудка – це іржаве багно, болото. Саме від того, що поселення розташувалося біля такого багна, в якому поверхнева вода ніби береться іржою, утворює іржаву, руду від того воду, або як її ще називають „рудкою” і село назвали – Рудкою.


Немає коментарів:

Дописати коментар