неділя, 29 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО НЕ МОЖНА НЕНАВИДІТИ ЛЮДЕЙ!

Володимир ГОНЧАРЕНКО
НЕ МОЖНА НЕНАВИДІТИ ЛЮДЕЙ!


„ЗОЛОТА НАША ЮЛЯ!”
Те,  що Тимошенко – кровопивця українського народу і обходиться Україні дуже дорого, - це вже ні для кого не секрет. Це зрозуміли нарешті навіть щирі її прихильники.
Захопивши нафтогазовий ринок в 90 -х роках - ця аферистка разом з Павлом Лазаренком пограбувала Україну на сотні мільярдів доларів. Що вилилося в серйозні проблеми і судові позови.
Вона була дорогим політиком. Її зусилля по  приведенню до влади бога Ющенка і його  компанії обійшлося Україні  в серйозну політичну кризу і подальшу економічну чехараду.
Вона була непомірно дорогим прем'єр-міністром України з її щоденними переодяганнями в нові костюми та плаття, які платникам податків обходилися щодено  в сотні тисяч доларів. За розмахом розкошів і прикрас вона не поступалася російській імператриці 18 століття Єлизаветі Петрівні, яка залишила у спадок російському народові понад двадцять тисяч платтів, вщент знищену економіку та три карбованці в державній казні.
Юліні газові контракти досі обходяться  в мільярди доларів, подарованих іноземним компаніям. Це те, за що її там так дуже люблять. А підписання газових контрактів з Росією поставило Україну  на коліна перед іноземним капіталом. Вигідно і Америці, і Європі, і Росії. Тільки не нам. Бо ми вимушені в іноземних інвесторів та у МВФ  брати непомірно великі кредити, а  газ за непомірно високими цінами. Вона зробила добру послугу іноземному капіталу, як російському, так і міжнародному. Тільки українців зробила рабами і дурнями. Можливо, це навмисне, можливо від якоїсь внутрішньої ненависті до українців (адже вона єврейка, і цього не потрібно скидати з рахунку).
І сьогодні Тимошенко не зраджує собі. Вона навіть зараз, перебуваючи в так званому ув’язненні, дуже дорого обходиться українському народові, який вимушений платити за всі її авантюри із своєї кишені. Навіть знаходячись у в’язниці, вона дістає своїми довгими пальцями до кишень платників податків і витягає на своє обслуговування в лікарні мільйони доларів. Вона знаходиться скоріше на курорті аніж на лікарняному ліжку. Ще влітку депутат Європарламенту від фракції Прогресивного альянсу соціалістів і демократів Зіта Гурме (Угорщина) розповіла журналістам про своє психологічне і моральне потрясіння і здивування, яке вона пережила, дізнавшись про ті суми, в які обходиться, так звана „політична ув’язнена” –  Юлія Тимошенко.
Не зрозумілим до нинішнього часу лишається і те, чому влада така лояльна до справжнього державного злочинця, якою є Юлія Тимошенко. Чому вони не розкажуть усю жахливу правду, яка огортає магічну тінь Юлії Тимошенко. І чому різні тягнибоки, клички та яценюки так пристрасно кричать: „Юлі волю!”. Вони ж розумні люди і, певне, знають всі деталі Юліних афер. Чесні політики давно б відхрестилися від послуг  закадичної аферистки і від її „золотої ручки”. Розповідають, що вона свої „золоті щупальця” запускала в усі сфери української економіки, в тому числі не гребувала і  кредитними спілками, гроші від яких ішли на її передвиборні кампанії, банери, бігборди, різного роду сердечка та тігрюлі. Які, ой, у яку копієчку обійшлися українцям. Вона розпоряджалася бюджетом, як своїм власним сейфом.
    За підрахунками фахівців і компетентних людей „лікування” Юлії Тимошенко  за 8 років обійдеться Україні більш ніж в 200 млн. гривень. Будь-яку розумну людину така сума шокує. Тільки не нашу владу. Адже це дуже дорого, бо  це ж гроші платників податків, гроші тих же пенсіонерів, інвалідів війни та праці, малозабезпечених. Бо із-за Юліних примх і забаганок будуть недоплачені пенсії, допомоги на дітей інвалідів, тяжко хворих людей. Чи є у нас підліша людина, кровожадніша і ненависніша, якою є Юлія Тимошенко. Чи є у нас підстави не довіряти висловлюванням шановного євродепутата Зіти Гурме. Особливо якщо врахувати, що при всій увазі до Тимошенко, жодна із сторін слів Зіти Гурме не спростувала ?
200 мільйонів - це забагато навіть для такої великої держави, як Україна. Але якщо врахувати, що це сума на лікування однієї конкретной ув'язненої, то справа набирає зовсім іншого характеру. Сидіти Юлії Тимошекно  залишилося 5 років. Скільки вона ще  вип’є крові  з народу, скільком іншим  ув’язненим буде недодано коштів навіть на нормальне існування в колонії суворого режиму. Виступає тут ще й інший аспект. Чому Юля знаходиться на „курортному лікуванні”, а її роки перебування на „лікарняному” курорті не відраховуються від загального „стажу відсидки”. Охорона Тимошенко - теж тягне чималу суму з бюджету на оплату праці охоронцям (зі слів самої Тимошенко, її охороняють добрий десяток охоронців, та й лікарям як і  державній  пенітенціарній службі потрібно платити з кишені платників податків.
    Вибачте, панове, але якщо ми будемо тратити на одного афериста шалені гроші, то шахраї і авантюристи захочуть сидіти у в’язницях в комфортних умовах, а на них буде працювати. все суспільство. І це влада вважає справедливим і нормальним явищем? В той час, як вона з презирством ставиться до своїх пенсіонерів та інших знедолених людей.
На яких  підставах держава тринькає бюджетні кошти? Шістнадцять прихованих камер у палаті (про які розповідає Юлія Володимирівна у своєму інтерв'ю «Українській правді» ) - теж привід задуматися про нераціональне використання бюджетних коштів. По-перше, самі камери ці недешеві, та і їх обслуговування коштує грошей. Та й за екранами має хтось стежити, це як мінімум три людини - правда, вони можуть входити в ту сотню охоронців, про які говорить Тимошенко.
Наскільки відомо, прекрасно влаштована камера в Качанівській колонії простоює в очікуванні Тимошенко, а це, за великим рахунком, теж розбазарювання державних коштів, оскільки - нераціонально використовуються площі колонії.
І це в той час, коли гроші, які поцупили злочинці, подібні до Юлії  Тимошекно, в членів кредитних спілок ніхто й не збирається шукати. А вони величезні. Тільки на Черкащині ошукано в кредитних спілках понад 48 тисяч вкладників на загальну суму понад 700 мільйонів грн. А в Україні Юліні дружбани пограбували понад 1,5 мільйона громадян, поцупивши в них понад 4,5 мільярда грн.. І нічого. Розгулюють на волі, розбавляючи і прикрашаючи своє „скорбне” життя вечірками, нічними клубами, шикарними ресторанами. Поцуплені Юлією  гроші знаходяться в її доньки чи в інших родичів. І ніхто їх не може знайти і відібрати. Бо це буде порушення прав людини. А якщо поцупили шахраї у членів кредитних спілок кошти, то це так і треба. Бо закони в Україні створені під бандюг, шахраїв і всякої нечесної наволочі. Ці аферисти вміють і знають як приховати гроші. Тут спливають в пам’яті аналогії, бо ніби з Юлі Тимошенко Теодор Драйзер виписав образ Каупервуда – надзвичайно хитрого, пронирливого  афериста, пройдохи  і шахрая. А держава з кишені платників податків продовжує оплачувати її „курортне лікування” і колись її вольготне життя. Якось панове, виходить, нечесно.
Мільйони ошуканих пенсіонерів, ветеранів війни та праці, дітей війни, малозабезпечених страждають і гинуть від нужди і неможливості купити ліки, а купка безчесних і бездушних бандюжок, в тому числі і Юлія Тимошенко, розкошують. І навіть у в’язницях їм створюються всі блага, щоб вони не відчувати жахів цього безсоромного, бездушного,  спотвореного ними ж світу.
В той час, коли на кожного  ув’язненого припадає аж 35,9 грн на місяць (це дані Державної пенітенціарної служби), а на  утримання в лікарняному стаціонарі одного звичайного хворого держава витрачає 83 копійки на добу, переважна більшість злочинців, користуючись законами, які створені ніби спеціально під них, насміхаються над чесними людьми і продовжують грабувати і знущатися над ними, підриваючи цим самим їхній психічний стан, здоров’я і заганяючи чесних людей передчасно в домовину. Ну як, панове депутати, гарно ви вибудували нам нашу незалежну державу, в якій ви й самі стали співучасниками великих і малих злочинів і тієї корупції, в якій задихається наше суспільство?
Ми нещодавно проводили в Черкасах конференцію ошуканих вкладників кредитних спілок, на яку прибуло понад 600 делегатів. Проблема не з простих, але яскравих прикладів корупції нашого суспільства. Запрошені були  депутати з усіх опозиційних і провладних партій. І що ж ви думаєте, хоч один прибув на конференцію? Ні!
      Я ажніяк не хотів би, щоб Юлія Володимрівна сиділа у в’язниці і навіть, щоб не лікувалася у «Шаріте». Хай би вона була жива та здовора і ходила на волі, аби вона чесно свого часу працювала на Україну, а не на свої живоглотські потреби. То замість лікарні її потрібно примусити повернути вкрадені мільярди. Однак, коли вона прокралася, то зараз хотів би побачити, як вона повертає ті мільярди, які вкрала з Павлом Лазаренком та іншими поплічниками по корупційних схемах. Та й Лазаренка сюди варто було б притягнути, а коши поцуплені ним разом з Юлею, повернути народу. І ще – нехай вона разом із своїм поплічником Віктором Ющенком поверне добру славу і честь українському народу, який вони буквально затоптали в багно за свої роки правління.
Я б порадив  Президенту України  В.Ф. Януковичу випустити Юлію Тимошенко із в’язниці і підписати європейські домовленості про асоціацію за таких умов, якщо Європа допоможе нам повернути в Україну украдені Юлією Тимошенко мільярди (нехай приїдуть і умовлять її це зробити). А якщо вона відмовиться особисто це зробити, то її західноєвропейські дружки і вболівальники із-за океану нехай зроблять це за неї – відшкодують шкоду, нанесену її злочинною діяльністю в розмірі 100 мільярдів грн. По-друге:  щоб вона після цього виїхала з України без права повернення. І по-третє: щоб вона лікувалася в зарубіжних клініках за власні  кошти, а чи за кошти своїх європейських друзів. Там її лікуватимуть краще без камер стеження і охорони з довіреними їй лікарями разом з керівництвом клініки «Шаріте». Радив би в такий спосіб позбавитися від такої чорної чуми, якою є на сьогодні Юлія Тимошекно. І нам буде спокійніше, і бюджету легше, і Юлія Тимошенко буде вільна. І нехай тоді  Європа цілує свою Юлю взасос, як і кули того забажає.
Думаю, що всім від цього буде тільки краще. З Богом, Юлічко!
Володимир Гончаренко

вівторок, 24 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ПЯТИЙ ТОПОНІМІВ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ПЯТИЙ ТОПОНІМІВ



НОВА ГРЕБЛЯ – село Жашківського району.

Час заснування відносять на 18 століття. Оселяючись біля річки, люди завжди хотіли мати зручний перехід на протилежний берег. І якщо не було броду, будували греблю, тобто земляний насип через водойму. Інколи такі греблі переходили і у назви поселень. Це сталося і з нашим селом.

Від того, що поблизу було збудовано нову греблю, почали і село називати – Нова Гребля.


понеділок, 23 вересня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок двадцять четвертий топонімів

Володимир Гончаренко
Колосок двадцять четвертий топонімів



НОВА БУДА АБО БУДА ШЕНДЕРІВСЬКА – село Корсунь-Шевченківського району. Село засноване в кінці 17 століття. Буда – приміщення в лісі для виварювання поташу, дьогтю, деревного вугілля. Цей старинний  промисел існував в 16 столітті і протримався до кінця 18 століття.

Нова Буда ця назва дана поселенню на означення того, що підприємство по виготовленню з деревини поташу (який в подальшому використовувався для варіння мила, виготовлення кришталю, при фарбуванні тканин, обробці шкіри), перенесене на нове місце. Нова Буда, тобто така, що утворилася заново або перенесена з старого місця на нове. А від місця розташування поблизу села Шендерівки – його друга назва – Буда Шендерівська. Засновниками її були вихідці із Шендерівки, які працювали на примітивному поташному заводі, або як їх в народі просто іменували „будами”. Виробництво поташу, дьогтю, добрив із деревини було поширеним явищем у 17-18 століттях. Це виробництво приносило певні прибутки, тому що цю промислову продукцію купляли не тільки на нашій території, а особливим попитом вона користувалася за кордоном. Цим можна пояснити таку велику кількість існування назв, в основі яких лежить слово „буда”. Буда Шендерівська нині фігурує в офіційних документах частіше, ніж село Нова Буда.
 

субота, 21 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ТРЕТІЙ ТОПОНІМІВ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ТРЕТІЙ ТОПОНІМІВ


 

А У СЕЛАХ У ВЕСЕЛИХ І ЛЮДИ ВЕСЕЛІ


Села, що засновувалися на нових місцях часто отримували назви з ознаками того, що дане поселення є новим, нещодавно забудованим: Новоселиця, Новосілка, Новоукраїнка, Нова Буда, Нова Гребля, Нова Дмитрівка, Нова Павлівка, Нова Ярославка – це поселення на новому місці, куди звичайно переселялася одразу значна частина мешканців. Села з назвою Новоселиця є в Катеринопільському, Чигиринському і Чорнобаївському районах, а в Монастирищенському – Новосілка. Ще чотири Новоселиці існували в недалекому минулому: це село в Драбівському районі, яке в 1958 р. було приєднане до с. Великий Хутір, два хутори в Золотоніському районі, які теж в 1958 році приєднані до с. Вознесенське та до с. Нова Дмитрівка і селище на Чорнобаївщині, яке в 1960 році було приєднане до с. Васютинці. До 1958 року існував ще й хутір Новоселівка на Катеринопільщині. Він був приєднаний до с. Ступичне. З приставкою „нова” зустрічається чимало сіл на Черкащині.

пʼятниця, 20 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ПЕРШИЙ ТОПОНІМІВ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ПЕРШИЙ ТОПОНІМІВ



Хутір-Хмільнасело Канівського району. Утворився з поселенців села Хмільної. Це ті, що пішли на „відруби” після реформи 1861 року.. А тому і назва його прозора і ясна – Хутір-Хмільна, утворене від перенесення назви з попереднього місця проживання.

ТРИХУТОРІВКА – селище Городищенського району. Утворилося на початку 50 років ХХ століття, об’єднало три хутори. Воно утворене з колишніх трьох хуторів Гибалів, Ільченків і Різників, що були засновані ще у ХVII ст. і називалися за прізвищами сімей першопоселенців: Гибалів, Ільченків і Різників. Трихуторівка. Хутори носили прізвища їх засновників. Хутори виникли в середині 19 століття в пореформений час, коли відбувалося відселення людей, які захотіли самостійно працювати на хуторах.  З’явився вислів „хутірська Україна”. Назва утворилася прозора і зрозуміла – село утворене з трьох хуторів, звідси й  Трихуторівка.

ХУТОРИ – село Черкаського району. Розташоване за 3 км від обласного центру – Черкаси. Село утворене у кінці 19 століття.  Там довгий час  знаходилося кілька поселень, які називали хуторами. З часом вони об’єдналися і утворилося село, на яке й перейшла спільна для них  назва -  Хутори.
Іноді на місці таких хуторів виникало велике село, на яке переносилася узагальнена назва – Хутори. Село з такою назвою утворилося в середині 19 століття і в Черкаському районі – Хутори, на місці, де раніше було три хутори: Тернівка (1907), Данилівка (1921) і Кирилівка (1922). Там довгий час знаходилося кілька поселень, які називалися хуторами. З часом вони об’єдналися і утворилося село, на яке й перейшла спільна для них назва – Хутори.

четвер, 19 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ДРУГИЙ ТОПОНІМІВ

Володимир ГОНЧАРЕНКО

КОЛОСОК ДВАДЦЯТЬ ДРУГИЙ ТОПОНІМІВ


КАВРАЙСЬКІ ХУТОРИ – село Золотоніського району. Час заснування відносять на 1720 рік. В  документах під цим роком згадуються „ хутор... над Кавраєм”. Назва означає „хутори над Каврайцем”: Вогнівщина, Жежелівський, Загостра (Козаччина), Мукалівщина, Повстанівщина, Проценківщина, Срібрянщина.

КОНЕЛЬСЬКІ ХУТОРИ – Жашківського району. Поселення розташовані на берегах річки Конелки. Відомі з другої половини 17 століття, як окремі одноосібні господарства, які виникали на вільних землях на обох берегах річки Конелки і утворили хутори. Назва – від місця розташування хуторів – поблизу річки Конелки. Звідси й Конельські хутори.

ВЕЛИКИЙ ХУТІРсело Драбівського району. Розташоване на річці Золотоношці, притоці Дніпра, за 8 км від районного центру. Перша згадка про Великий Хутір припадає на 1691 рік.
Назва Великий Хутір – подвійний топонім – утворилася від двох слів „великий” і „хутір”. Назву великий додали на означення того, що він порівняно більший за інші хутори, що знаходяться поруч.
Таке моделювання назв населених пунктів з додаванням прикметників „великий” чи „малий” часто зустрічається у нашій топоніміці. Люди знаходили найпростішу ознаку, яка б відрізняла один населений пункт від іншого.
1766 року в с. Великий Хутір на землях кантакузівських маєтностей царський  уряд поселив колоністів – вихідців з „румунського народу” (волохів, болгар). Комісаром був призначений наглядач маєтностей Микита Ашанін. Через деякий час колоністів закріпачили і примусили відробляти казенну панщину. Це викликало у поселенців незадоволення. Їх боротьбою керував І. Купа.
1775 року Катерина Друга віддала Великий Хутір і його людей „со всеми принадлежностями” у володіння графа П. В. Завадовського. Останній же 1786 року переселив болгар і волохів на Катеринославщину. В селі залишилося 77 „польових вихідців, називаемых бойками”. Вони через деякий час змішалися з місцевим населенням.
Іноді на назву хутора накладалися певні ознаки: розташування хутора, розмір, особливості природи. Так, Хутір-Хмільна, засновано у другій половині ХVІІ століття в місцевості, де ріс буйний хміль. Від цього хмелю і друга частина назви, як уточнення, що хутір виник біля зарослів цієї виткої багаторічної рослини родини шовковицевих, деякі види якої використовують у пивоварінні, при виготовленні самогонки.

Володимир ГОНЧАРЕНКО Колосок двадцятий топонімів

Володимир ГОНЧАРЕНКО
Колосок двадцятий топонімів


вівторок, 17 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ДЕВЯТНАДЦЯТИЙ ТОПОНІМІВ

 Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ДЕВЯТНАДЦЯТИЙ ТОПОНІМІВ



ЗАГОРОДИЩЕ село Чорнобаївського району.
В 1958 році Загородищанський колгосп вливається у колгосп „Радянська Україна” і стає одним з його господарських підрозділів. Час заснування села відносять до 17 століття. Назва пішла від того, що воно забудувалося за містечком Ірклієвом, тобто за „городом”. Звідси й назва – Загородище.

ХУТОРЯНИН – ЦЕ САМОСТІЙНИЙ ГОСПОДАР


Слово хутір є досить давнім. На Україні хутори з’явилися пізніше, ніж села. Окремі господарства, віддалені від великих поселень, називалися хуторами. Це відокремлені селянські господарства разом з садибою власника.
Хутори виникли в середині 19 століттяв пореформений час, коли відбувалося відселення людей, які захотіли самостійно працювати на хуторах. З’явився вислів „хуторська Україна”. Назва утворилася прозора і зрозуміла – село утворене з трьох хуторів, звідси й назва – Трихуторівка.
Таких хуторів „розмножилося” дуже багато після реформи 1961 року, а надто після Столипінської реформи 1910 року, коли селяни відділялися від общини і поселялися на своїх наділах десь далеко від основного села. А коли хутори з часом перетворювалися в села, то часто загальна назва „хутір” ставала принележністю топонімічної назви й самого поселення. Прикладом такого явища можуть бути, зокрема, села Коврайські Хутори Золотоніського, Конельські Хутори Жашківського, Великий Хутір Драбівського, Хутрі-Хмільна Канівського районів. Каврайські Хутори – село Золотоніського району. Час заснування відносять на 1720 рік. В документах під цим роком згадується „..хутор над Кавраєм”. Назва означає „хутори над Каврайцем: Вогнівщина, Жежелівський, Загостра (Козаччина), Мукалівщина, Повстанівщина, Проценківщина, Срібрянщина. Конельські Хутори – поселення Жашківського району. Розташовані на берегах річки Конелки.

четвер, 12 вересня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок вісімнадцятий топонімів

Володимир Гончаренко
Колосок вісімнадцятий топонімів



ГУЛЯЙГОРОДОКсело Смілянського району Черкаської області.
Віддієслівний топонім. Як вважає відомий в минулому краєзнавець Л. І. Похилевич, село одержало таку назву тому, що тут було вдосталь дешевої горілки. Селяни збиралися сюди, щоб випити та погуляти. Другий народний переказ пов’язує назву села  з перебуванням у ньому цариці Катерини Другої. В кінці 18 стлолsття  цариця проїздом нібито влаштувала тут грандіозне гуляння біля Шаєвої гори.
Опісля ж наказала своєму улюбленцеві графу Григорію Потьомкіну заснувати в цьому місці поселення і назвати його Гуляй-Город. За польською люстрацією засноване село 30 липня 1778 року. Л. І. Похилевич у своєму творі „Сказание о населенных местностях Киевской губернии” пише, що Гуляй-Город одержав таку назву ще й тому, що тут продавалася дешева горілка, яку, збираючись сюди, „пили обездолені казенні селяни при існуючому тоді відкупі”.
Сама назва – це топонімічна модель, яка складається з дієслова наказового способу гуляй і урбанізованого термінгу городок. На вершині Шаєвої гори виявлені сліди старовинного укріплення, обнесеного глибоким валом. Від гори в напрямку до села Чубівки, вниз за течією Тясьмина тягнеться  майже 400 курганів. А в напрямку до села Плескачівки є кілька старовинних городищ та укріплених валів. Гуляйгородські кургани відносяться до дуже давніх часів. Тут знайдено багато поховань, а біля них - знаряддя та різні речі з каменю, кісток, дерева, бронзи. Зовсім немає золотих та срібних речей.

Коли ж поселення виникало за межами колишнього городища, то й отримувало відповідну назву – загородище. Нині так зветься одне з сіл в Чорнобаївському районі – Загородище.

вівторок, 10 вересня 2013 р.

КНИГИ В. А. ГОНЧАРЕНКА, ЩО ПОБАЧИЛИ СВІТ

КНИГИ В. А.  ГОНЧАРЕНКА, ЩО ПОБАЧИЛИ СВІТ


1.      „Неозначено-особові речення в поезіях Т. Г. Шевченка” (1964);
2.         „Із фольклорної скарбниці Черкащини” (1983);
3.      „Легенди Холодного Яру” (1983);
4.         „Скарби фольклориста”, плакат про С. Хавруся (1984);
5.         „Із фольклорної скарбниці Шевченкового краю” (1984);
6.       „Вогненне слово, ворога рази” (1984);
7.      „На батьківщині Т. Г. Шевченка” (1984);
8.      „Вінок безсмертя” (у співавторстві, 1987);
9.      „Прислів’я та приказки” (серія „Українська народна творчість”, перша книга – 1989; друга книга – 1990), К: „Наукова думка”. Прислів’я та приказки із його зібрань увійшли до цього наукового всеукраїнського видання;
10.  „Сповнений любові та добра”(1990);
11.  „Я хочу пити сонячні настої”(1990);
12.  „Анекдот – наш анекдот” (1990);
13.     „Народ мій є, народ мій завжди буде”, плакат про В. Симоненка (1990);
14.  „Живу не лише за себе”, плакат про В. Симоненка (1991);
15.  „Амінь!”– збірка поезій (1991);
16.  „Акорди серця” (1995);
17.  „Поема мого народу”(1996);
18.  „Словник прислів’їв та приказок про Т. Г. Шевченка”(1997);
19.  „Словник прислів’їв та приказок Шевченкового краю”(1998);
20.     „Ти знаєш, що ти – Людина” (К: „Наукова думка”, 2001, перевидана 2005) – упорядник, автор передмови, укладач найповнішого в Україні видання поезій В. Симоненка;
21.     „Червона книга мудрості” (2004);
22.     „Золота книга топонімів Черкащини” (2005);
23.     „Черкащина в легендах та переказах” (2006);
24.     „Енциклопедія українських загадок” (2007);
25.      „Василь Симоненко”– літературно-меморіальна екскурсія;
26.     „Мудрі думки переживуть віки або Біблія мого Я” (2011):

В. А Гончаренко – член Спілки журналістів України з 1975 року, перший редактор науково-популярного журналу „Краєзнавець Черкащини” ( № 1, 1990; № 2, 1991; № 3, 1992). 1989 року організував ініціативну групу по створенню партії „Незалежна Україна”, у 1992 році започаткував видавництво „Інлес” та газету „Сьогодення”.

пʼятниця, 6 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК СІМНАДЦЯТИЙ ТОПОНІМІВ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК СІМНАДЦЯТИЙ ТОПОНІМІВ



ГОРОДНИЦЯсело Уманського району.  Розташоване на обох берегах річки Ятрань, за 32 км на південь від районного центру та залізничної станції Умань, за 3,5 км від автошляху Київ-Одеса. Село відоме з 18 століття. Назва села походить від слова городити, огорожа. Місцеві жителі розповідають, що колись на цьому місці було сторожове містечко, обгороджене валами і укріплене спеціальними огорожами. Про можливість давнього існування поселення на цьому місці говорять і археологічні знахідки. Це те місце, яке обнесене  огорожею, обгороджене тином, мурами, валами. Припускають, що тут знаходилися сторожові укріплення, які першими стримували  ворожі навали з півдня – татарських та турецьких орд. Звідси і назва села. Прихильники ж  відіменних походжень населених пунктів, тобто від прізвищ перших засновників, вважають, що назва утворена від прізвища першого поселенця - Городничого або Городницького. Такі прізвища існують в нашому краї. Похідні від них – Городничук, Городній, Городниченко, Городнюк. У Великій Вітчизняній війні брали участь 366 жителів села, з них 134 відзначені орденами і медалями, 187 віддали своє життя за Батьківщину. В селі встановлено обеліск Слави та пам’ятники: В. І. Леніну в 1969 та першому голові сільревкому М. Н. Виборному, який був убитий куркулями 1921 року. В Городниці виявлено залишки поселення трипільської та трьох поселень черняхівської культури.

четвер, 5 вересня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок шіснадцятий топонімів

Володимир Гончаренко
Колосок шіснадцятий топонімів



ГОРОДЕЦЬКЕ село Уманського району. Розташоване на правому березі річки Уманки, за 5 км на північний захід від районного центру та залізничної станції Умань. Село відоме з 17 століття. Назва села походить від прізвища першого поселенця Городецького. Існують варіанти цього прізвища: Городецький, Городинець, Городянський, Городнянський, Городиський, Городищенко, Городілов, Городков. 235 жителів села брало участь  у Великій Вітчизняній війні, з них 109 загинули, 91 за мужність і відвагу, виявлені в боротьбі з гітлерівцями, відзначено урядовими нагородами. На території Городецького виявлено залишки  2 поселень трипільської культури, 5 – доби пізньої бронзи і 4 – черняхівської культури.



За таким же принципом утворювалися і назви сіл Городниця Уманського, Городок Чигиринського та Гуляйгородок Смілянського районів. Назву Городок мало і перше поселення на території села Яснозір’я Черкаського району, яке було знищене монголо-татарами.


понеділок, 2 вересня 2013 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО КОЛОСОК ПЯТНАДЦЯТИЙ ТОПОНІМІВ ЧЕРКАЩИНИ

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ПЯТНАДЦЯТИЙ ТОПОНІМІВ ЧЕРКАЩИНИ


Ще одне Городище, як село, довгий час існувало поблизу м. Жашків, яке в 1958 році було приєднане до районного центру. Це Городище, за міркуваннями деяких краєзнавців, було колись містом, а Жашків – його передмістям. Тепер стало навпаки. В 1958 році воно увійшло до складу міста і разом із Жашковом прибрало нову назву – Жашків. Назва поселення так само походила від слова „град”, „город”. В часи Київської Русі, за твердженнями місцевих краєзнавців, воно нібито було укріпленим поселенням, обнесене ровами і валами і рованми. Під час нападів кочівників, не раз руйнувалося, але вціліло і перетворилося в районний центр, придбавши нову назву – Жашків.

З першої половини ХV ст. як фортеця-городок відоме село Городецьке Уманського району, засноване в ХVII ст. В основі назви давньоруське слово „городок”.