четвер, 2 січня 2014 р.

Володимир ГОНЧАРЕНКО Колосок Пятдесят третій цікавої топонімії Черкащини

Володимир ГОНЧАРЕНКО
КОЛОСОК ПЯТДЕСЯТ  ТРЕТІЙ ЦІКАВОЇ  ТОПОНІМІЇ  ЧЕРКАЩИНИ



ЧЕРВОНА СЛОБОДА – село Черкаського району.

Розташоване на правому березі Дніпра і Кременчуцького водоймища, за 9 км на схід від районного та обласного центру. Тут пролягає шлях Черкаси-Чигирин. Село в 17 столітті заснували селяни-втікачі.

Спочатку вони назвали його Сикавою. Сикавою в цих місцях називали бузину, яка густо росла понад берегом. Сикавкою в народі ще називають лікарську рослину – болиголов плямистий. Назву поселення „Сикава” окремі краєзнавці пов’язують з „сикво” – дрібною рибою родини коропових.  Пізніше, коли поселенню було надано статус „Слобідки” – почало воно називатися Цісарською Слобідкою. Розповідають, що на окраїні села побудувався втікач із західно-українських земель, які тоді знаходилися під владою Австро-Угорщини. Місцеві жителі його назививали „цісарець”, тобто той, що  жив під владолю цісаря. Від нього й пішла назва Цісарська Слобідка. . А трохи згодом в знак того, що царизм звільнив йому від податків на 20 років, перейменували на Царську Слобідку.

Після Великої Жовтневої соціалістичної революції назву Царська Слобідка замінили на Червону Слободу (Красна Слобода), в розумінні „радянську, вільну, народну” Слободу. Так вона стала Червоною Слободою.

До 1958 існували ще дві подібні назви: хутір Слобода Мировича Черкаського району, який був приєднаний до с. Кумейки та хутір Слюзчина Слобідка на Золотоніщині, що був приєднаний до с. Антипівка. В обох назвах присутні імена засновників поселень.


Немає коментарів:

Дописати коментар