четвер, 15 серпня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок восьмий топонімів

Володимир Гончаренко
Колосок восьмий топонімів
ххх


Окремі класи топонімів мають свої позначення. Назви населених пунктів називаються ойконімами, від грецького oikos – житло, домівка; назви гір – оронімами, із грецького oros – гора; назви річок – гідронімами, із грецької  hydor – вода; назви міських об’єктів –урбанонімами, із лат. urbanus – міський; назви вулиць – годонімами, із грецької hodos – шлях, дорога, вулиця; назви площ – агоронімами, із грецької ahora – площа; назви шляхів сполучення – дромонімами, із грецької dromos – біг, рух шлях; назви невеликих населених пунктів -мікротопоніми, із грецької – mikros – малий + топонім.
Час великий будівничий і руйнівник. Він творить історію, наносить на карту держави нові найменування населених пунктів, часто і надовго стирає попередні назви і ставить на їх місце нові. Все це свідчить про те, що процес створення і подальших змін топонімічних  назв супроводжує людину протягом усього життя.
Подібно до того, як аналіз матеріалів, із яких побудований архітектурний пам’ятник, – справа дуже складна і вимагає наявності висококваліфікованих спеціалістів і доступна лише людям, які в своїй науковій підготовці поєднують багато найрізноманітніших професій, так само аналіз „матеріалів”, із яких „побудована” топонімічна назва, – також приналежність лише спеціалістові, який володіє широким спектром різнобічних знань з історії, географії, археології, архітектури, мовознавства, природознавства тощо.
Вся складність в дослідженні топонімів полягає в тому, що глибокі обстеження потрібно провести з географічними назвами, особливо давніми. Вони вимагають точної фіксації, на основі якої може бути складена концепція про закономірності історії створення національних географічних назв. І хоч топонімічна назва, потрапивши на географічну карту, зберігає культурно-історичну інформацію про свою епоху, все ж для місцевого населення вона простий географічний об’єкт, до якого вони звикли і він для них не є чимсь особливо примітним.
В той час, як для історика, краєзнавця, географа вони не просто слова-назви, а й важлива номенклатура великої людської історії.

Немає коментарів:

Дописати коментар