понеділок, 26 серпня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок десятий топонімів Черкащини

Володимир Гончаренко
Колосок десятий топонімів Черкащини



ГІДРОНІМИ В НАЗВАХ ОСАД
Прослідковуючи час заснування осад, їх виникнення в соціально-історичних умовах приходимо до висновку, що саме відіменні назви населених пунктів починають з’являтися на межі 16-17 століть, коли відбувається суттєве усвідомлення людиною своєї  повноцінності і неординарності, прагнення вільно жити і працювати на рідній землі.
Феодально-кріпосна система з усією її жорстокістю породжувала новий прошарок людей, які не бажали миритися із сваволею і гнітом,    втікали подалі від своїх гнобителів, в безпечніші місця, на Запорізьку Січ, ставали козаками  і боронили наші земль від різних загарбників. Однак, козаки, які старіли, відходили із Запоріжжя, уступаючи своє місце молодшим. Часто вони поселялися в мальовничих місцях Поросся, на берегах Тясьмину, Кам’янки, Тікичу, Сріблянки, Шполки, Росави та інших річках. Від їх імен і прізвищ утворювалися і назви осод.
Назви населених пунктів бувають різного походження. Деякі з них відомі ще з 16 століття і походять від найменувань тих річок, на берегах яких засновувалися. Наприклад, Іванівка заснована поблизу річки Івана, Бабани – біля річки Бабанки, Кам’янка біля річки Кам’янки і багато інших. Виникнення інших назв пов’язано з особливими прикметами річки або місцевості: Глибочок – через глибину Гірського Тікичу біля села, Криві Коліна – через круті повороти річки, Піщана – від піщаних берегів, Заліське – від близького сусідства лісів, Довгеньке – від своєї форми забудови і розташування на місцевості.


Немає коментарів:

Дописати коментар