пʼятниця, 23 серпня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок девятий топонімів

Володимир Гончаренко
Колосок девятий топонімів


                                     АНТРОПОНІМІКА ЧЕРКАЩИНИ
Якщо такі топонімічні назви, як Княже, Княжа Криниця, Монастирок, Монастирище, Попівка, Ковалі несуть на собі печать володарів цих місць: князів, монастирів, людей певного соціального прошарку, то такі назви, як Червона Слобода, Козаче мають в собі соціально-майнові і суспільні признаки.
Антропоніміка, як наука про власні імена людей, також може багато чого повідомити краєзнавцю, допомогти виявити родовід людини, визначити приналежність до етнічних груп, які мешкали в цій місцевості в той чи інший історичний період, до якого відноситься час їх життя і діяльності. Антропоніми можна розділити на дві великі групи.
До першої відносяться ті, що утворилися від прізвиськ за зовнішніми ознаками: ростом – Довгань, Малий, Малишко; фігурою – Гладкий, Куценко, Горбань, Горбунко, Горбатенко, Дрібняк, Товстенко, Товстило; кольором волосся – Білан, Руденко, Сивак; станом зубів – Беззубий, Гнилозуб, Щербатий, Щербань, Щербина; очей – Косий, Моргун, Жмур; вух – Вухань, Капловухий, Каплоушенко; фізичних вад – Безпалий, Гаркавий, Кривошия, Шрамко, Перебийніс, Кривоніс, Пробийголова; характеру – Гонор, Хижий, Щасливий тощо.
Другу групу становлять прізвища, що утворилися від прізвиськ за певними рисами характеру чи поведінки: за вимовою – Басюк, Верещака, Голосій, Галасун, Крикун, Ревуцький; вдачею – Вибрик, Шутило, Задерака, Забіяка, Улесливий; відношенням до жінок – Бабій, Бабанчук, Бабенко, Бабин, Бабійко, Женихало, Любенко, Любченко, Зацілуйко тощо.
В нашій мові є група прізвищ, що не мають аналогів в антропонімії інших слов’янських мов: Вовкогон, Дармограй, Кривокобилка, Лисокобилка, Невмивака, Нечухраний, Убийвовк, Пробийголова, Тягнирядно, Нетудихата, Вітер, Невмивака і т. д.
Є в нас на Черкащині ряд прізвищ, які лягли в основу топонімічних назв краю, походження яких пов’язане з козацькою службою на Запоріжжі: Бандурко, Бандура, Бандуров, Бандуровський, Бандурін – від слова „бандура” – струнно-щипкового інструменту козацьких часів. 

Немає коментарів:

Дописати коментар