неділя, 18 серпня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок девятий топонімів

Володимир Гончаренко
Колосок девятий топонімів
                    Топоніми Києворуських часів


З Києворуських часів дійшли до нас назви таких населених пунктів, як Жовнине Чорнобаївського району ( до Великої Вітчизняної війни – Жовнин), яке згадується під назвою Желді в Іпатіївському літопису 1116 року. Заснував його князь Ярополк, син Володимира Мономаха, щоб переселити сюди жителів м. Дрютеська Смоленського князя Гліба. Місто було збудоване як опорний пункт для захисту південно-східних кордонів Київської Русі. Такі поселення, як правило, були відомі задовго до заселення краю чи області нинішніми її мешканцями. До таких назв на Черкащині відносяться – Родень, Воїнь, Канів, Трахтемирів, Витязеве, Жовнине. 1239 року Жовнин зазнав нападу татарських орд хана Батия. Незважаючи на героїчний опір жителів, місто-фортецю татари знищили. Лише на початку 16 століття на місці Жовнина згадується урочище Кліматин (Кліматичі), яке належало князям Смагам. З часом воно було віддане під Черкаський замок, а 1509 року перейшло до князів Павшів, які 1512 року заповіли його Київському Пустильно-Микільському монастиреві.
З часів Київської Русі дійшла до нас назва поселення Княжа Звенигородського району. За переказами на цих землях колись був сторожовий пост, де стояли княжі війська, навколо були князівські угіддя. З тими давніми часами пов’язана й назва іншого села, але вже Монастирищенського району – Княжа Криниця, назву якого, можливо, слід шукати в пам’ятках Київського часу 8-9 століть. Назва свідчить про те, що село колись належало князю. Такий же родовід має і село Княжики того ж Монастирищенського району і пов’язана з відповідними соціально-політичними подіями.
Історичні події тих часів, переповнені легендами й переказами, витають навколо відомого на Чорнобаївщині селища Іркліїв. Існує легенда про те, що воєвода князя Київської Русі Ярослава Мудрого – Ірклій заснував тут фортецю, що з часом отримала назву від прізвища воєводи Ірклія - Іркліїв.
Нинішній  Іркліїв – село Чорнобаївського району, лежить на автотрасі Київ-Дніпропетровськ, за 16 км на південь від районного центру та за 30 км від залізничної станції Золотоноша. Сучасний Іркліїв засновано 1601 року. У ньому шукали притулку ті, хто тікав від унії та соціально-економічного гноблення шляхти. 1616 року в містечку налічувалося 300 козацьких хат і 20 „послушних”. А люстрація 1628 року  називає вже  400 козацьких дворів і 50 „послушних”, залежних від феодала. Тут стояв замок, обнесений високим дубовим частоколом і трьома земляними валами. Мешканці мусили „кінно й оружно” виконувати військову повинність, оскільки Ірклій був природною фортецею, що охороняла прикордонні землі Лівобережної України від наскоків кримських і ногайських татар. Уже в 1620 році польський король  Сигізмунд Третій подарував цю фортецю князеві К. Вишневецькому. А невдовзі містечко перейшло в спадок Я. Вишневецькому. Назву виводять від тюркського слова, що означає  „затримувати”, „стояти”, „застоюватися”. Дослівно: „Річка зі спокійною течією”. Про Іркліїв існує багато легенд, за однією з яких, як уже нами згадувалося, назва його тісно пов’язана з воєводою князя Київської Русі Ярослава Мудрого – Ірклієм, який і заснував тут фортецю, що з часом і отримала назву за ім’ям засновника – „Ірклій”. Далі є переказ, що вона була знищена разом з поселеннями, що виникли навкруги, зокрема Загородище.

Немає коментарів:

Дописати коментар