неділя, 11 серпня 2013 р.

Володимир Гончаренко Колосок четвертй топонымыв

Володимир Гончаренко
Колосок четвертй топонымыв
ххх


Вивчаючи топоніми, ми дізнаємося дуже багато цікавого з  історії рідного краю. Той же Йордан нам доносить з глибин віків перші відомості про те, що Борисфен – це грецька назва Дніпра, запроваджена греками-ольвіополітами, на відміну від місцевої Данапер. Дійшли до нас і свідчення про річку Росаву, яка мала різні варіанти – Росавка, Росана, Росасенка, що з  лат. Ros – „роса” ; Кам’янка – лат.  Akmens – “камінь” ; Корсунка – Корса ; Суботь – ліва притока Кам’янки, називалася ще – Субодь, а з  лат. мала надзвичайно різні значення – „буяти”,  „спустошувати”, „бешкетувати”, „буйна”, „бурхлива річка”.
Цікавими є назви приток річки Рось. Так, права притока Росі – Бутить, мала варіанти – Бутеж, Бутивля; ліва притока Салила – Салакуча, Солокуча, Салова, Солова, Салівка, Силовича, Салопа, Соложа, Салотинка, Солотинка, що з лат. означає „текти”, „танути” ; права притока Соквавиця – з лат. „смола, живиця”; ліва притока Жигалка   мала значення з латинської, як „мандрівка”, „похід”, „джигун,  ходак”; права притока Шеньковиця ще називалася Шанка, Шанька в значенні „прудкий, швидкий, рухливий”.
Багато зробив для утвердження нашої праслав’янської давності на цих землях відомий археолог і  вчений В. В. Хвойка, який проголосив, що „народ, якому належать могильники полів, місця поховань в Середньому Наддніпров’ї” – слов’яни. Він поширив це визнання на весь попередній час, тобто, що ми вічні на цій праслов’янській землі. Цьому підтвердження – знахідки зарубинецької, трипільської та білогрудівської культур.

Немає коментарів:

Дописати коментар